KONFIGURÁTOR:
průvodce výběrem bezpečnostní lišty

NOVINKY

24.2.2023

AMPER 2023

Dne 22.3.2023 bude opět v rámci veletrhu Amper odborný seminář - Bezpečnost strojních zařízení 2023.

Tento seminář se bude zaměřovat na bezpečnost nových strojních zařízení dle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/42/ES spolu s návrhem ochranných opatření dle ČSN EN ISO 12100 v návaznosti na požadavky na celkové provedení elektrického zařízení stroje dle ČSN EN 60204-1 ed. 3.

Detailně se také zaměříme na aplikace v konstrukci stroje nouzové zastavení, pohyblivých ochranných krytů, blokovacích zařízení, optoelektronických prvků, nášlapných rohoží, nárazníků atd. Seminář je určen především pro projektanty, návrháře a integrátory strojních zařízení, údržbu, revizní techniky, aplikační firmy, pracovníky zabývající se problematikou bezpečnosti práce a vyšší management.

 

Také Vás zveme k návštěvě veletrhu AMPER 2023, kde se představí nejmodernější technologie pro inteligentní domy, města, osvětlení, energetiku, dopravu, sítě, IoT a průmysl 4.0. Stánek asociace najdete v pavilonu P. Veletrh AMPER je každoročně největší obchodně marketingovou událostí v ČR i na Slovensku v oblastech: elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení. 

Hlavní funkcí veletrhu je představit a především ukázat všem návštěvníkům i odborné veřejnosti, jaké jsou nejnovější trendy v elektrotechnickém i energetickém průmyslu, jaký je vývoj telekomunikací, jaké jsou aktuální novinky v oblasti automatizace a digitalizace. Na AMPERU najdete nespočet nových a moderních technologií pro chytrá města, elektromobilitu, chytrou domácnost a řadu dalších žhavých novinek z oblasti zabezpečení a osvětlení. Svoji účast na 29. ročníku veletrhu AMPER již potvrdily jak tradiční tuzemské a zahraniční společnosti, tak nově se prezentující firmy nejen z České republiky a Slovenska, ale např. i z Německa, Turecka či Polska.

Více informací

26.9.2022

Pozvánka na semínář

Pod záštitou multimediálního časopisu ElektroPrůmysl.cz a dalšími partnery akce, Vás zveme na seminář, který bude probíhat 6.10.2022, s názvem Praktické požadavky směrnic a norem pro bezpečnost strojních zařízení, jehož jsme se stali partnery! 

Na tento seminář se můžete přihlásit a sledovat jej i online nebo se dostavit na místo konání, kterým je, jako již tradičně Výstaviště BVV v Brně.

Seminář je především určen pro: návrháře a integrátory strojů, projektanty strojních zařízení, pracovníky v elektrotechnice, údržbě a revizní techniky, pracovníky montážních a výrobních firem, pracovníky zabývající se problematikou bezpečnosti práce (BOZP), projektové manažery, pracovníky kontroly jakosti a vyšší management.

Hlavními projednávanými tématy budou:

 1. Požadavky na provozovaná strojní zařízení dle NV ČR č. 378/2001 Sb. v návaznosti na Směrnici Evropského parlamentu a Rady 2009/104/ES.
 2. Požadavky na nová strojní zařízení uváděná na trh nebo do provozu dle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/42/ES a očekávané změny a požadavky v připravované nové strojírenské směrnici EU
 3. Konstrukce nového strojního zařízení krok za krokem a podstatná a nepodstatná změna používaných strojů na území EU.
 4. Zabezpečení (security) strojních zařízení a jeho vztah k bezpečnosti - povinnosti pro výrobce a uživatele

Tohoto semináže se osobně zůčastníme. Pokud máte nějaké dotazy, rozhodně se u nás zastavte a zeptejte se.

Pro vstup do online zóny použijte odkaz: Online školení

Více informací

6.9.2022

Ventilové zámky od Alcatraz Interlocks

S radostí oznamujeme, že jsme se stali distributory pro ČR pro ventilové zámky od Alcatraz Interlocks!

Webová stránka pro tuto produktovou řadu bude brzo dostupná, momentálně se nachází ve stavu příprav a brzy bude zaplněna informacemi.

Pro základní přehled můžete využít přiložené brožury, která je již na stránkách dostupná nebo odkazu na stránky výrobce, uvedeném v zápatí.

Stránku těchto zámkových systémů naleznete přes Bezpečnostní průmyslové komponenty ► Zámky ventilů ► Zámky ventilů.

Alcatraz Interlocks mají založen i Youtube kanál, který stojí za prozkoumání! Naleznete jej taktéž v zápatí.

Více informací

5.9.2022

Aktualizace sortimentu průmyslových klávesnic

Nyní naleznete v naší nabídce přepracovaný sortiment od firem Printec DS a NSI BV, které se zabývají výrobou průmyslových klávesnic a trackballů!

Sortiment je k dnešnímu dni aktualizován a doplněn o všechny momentálně nabízené řady a typy klávesnic, trackballů a dalších ovladačů od obou z výše zmíněných výrobců. Naleznete je v sekci Zobrazovací a ovládací systémy ► Průmyslové klávesnice a dále dle hledaného produktu ► Klávesnice / Trackbally / Ovládací prvky.

Specialitou mezi nabízenými produkty jsou klávesnice a ovladače, které vyhovují standardům MIL a IEC60945, které jsou užívány ve vojenských a námořních objektech, vozidlech a dalších prostředích.

Nezapomeňte, že všechny klávesnice od obou výrobců je možné vytvořit na míru specifické instalaci a doplnit o programovatelná tlačítka.

Nejvíce nových výrobků naleznete u výrobce NSI, jehož sortiment díky široké škále produktů nelze jednoduše vypsat, jak jste pro rychlý výběr produktů zvyklí. Proto využijte odkazu v zápatí a přejděte pro výběr na stránky výrobce. Abychom Vám je však co nejvíce přiblížily, několik modelů pro náhled a přiblížení naleznete vždy v jednotlivé sekci.

Více informací

Všechny novinky

Rychlý kontakt

731 480 093: obchod

733 130 265: technická podpora

E-mail: contra-brno(at)contra-brno.cz

Linkedin

Zabezpečení pracoviště optickým zařízením

Jak to funguje :

Vysílač generuje světelné infračervené paprsky, synchronně pulsující vysokou rychlostí. Paralelní světelné paprsky
s roztečí 7,5 mm nebo 14,3 mm jsou monitorovány mikrokontrolérem. Přijímač vyhodnotí přicházející paprsky a synchronizaci s vysílačem. Vzhledem k rozteči paprsků, je dosaženo rozlišení 14 mm / 30 mm. Je-li přerušen alespoň jeden paprsek v ochranným poli, je aktivován bezpečnostní výstup a zastaven nebezpečný pohyb stroje.

Vhodné zejména pro aplikace

 • Zpracování surovin jako je železná ruda, lití kovu, dřevo, plast, guma a kůže
 • Sklářský průmysl
 • Tvářecí a ohýbání stroje
 • Licí stroje ( litina )
 • Výrobní linky, svařovací stanoviště
 • Vertikální, horizontální lisy
 • Robotizovaná pracoviště
 • Paletizace

Pro více informací můžete kliknout zde.


Použití v aplikacích

Pohyb materiálu

Pohyb materiálu

Omezený přístup

Omezený přístup

Obsluha stroje

Obsluha stroje

Pohyb osob

Pohyb osob

Pohyb materiálu

Materiál narušuje z důvodu výrobního procesu ochranný prostor ESPE

Požadavky výrobního procesu jsou různorodé a v některých případech je nutné, aby se materiál – výrobek pohyboval v prostoru zabezpečeném elektro-optickým ochranným zařízením ( dále jen ESPE ).

V takových případech je řešením funkce „Blanking“ zaslepení narušovaného paprsku anebo „Muting“ funkce dočasného a přesně definovaného přemostění bezpečnostního výstupu ESPE

Pohyb materiálu

  

Omezený přístup na pracoviště

Zastavení nebezpečných pohybů stroje

Bezpečnostní clony jsou elektro-optická ochranná zařízení (ESPE) a konstruovaná pro ochranu osob před zraněním. Zařízení ESPE se instalují všude tam, kde je volný přístup k nebezpečným částem strojního zařízení a přístup do nebezpečného prostoru je pouze přes ochranné pole vytvořené bezpečnostní světelnou clonou.

Při vstupu do ochranného pole ESPE jsou světelné paprsky přerušeny a stroj je spolehlivě zastaven.

Omezený přístup na pracoviště

  

Obsluha stroje

Součinnost stroje a člověka

Aplikaci ručního vkládání dílů do zařízení, které se nachází v bezprostřední vzdálenosti od obsluhy je nutné použít ESPE s rozlišením 14mm, které je možné dále kaskádovat, tzn. vzájemně propojovat.

Výška ochranného pole ESPE se pohybuje od 10 cm až do ca 2 m a výběr vhodné výšky je dle aktuální situace a v souladu ČSN EN ISO 13855.

Obsluha stroje

  

Pohyb osob

Omezení přístupu a požadované rozlišení

ESPE zařízení jsou konstruovány a vyráběny s roztečí paprsků od 7,5 mm, tj. s rozlišením 14 mm až do rozlišení 500 mm. Výběr vhodného rozlišení ESPE je důležitý pro správnou bezpečnostní funkci zařízení.

Například pro aplikaci ručního vkládání dílů do zařízení, které se nachází v bezprostřední vzdálenosti od obsluhy, je nutné použít ESPE s rozlišením 14mm. Naproti tomu k zabezpečení průchodu do zabezpečené oblasti je postačující rozlišení 500 mm.

Pohyb osob